wtorek, 12 września 2017

Zespół Aspergera a geniusze nauk ścisłych

Hej. 

Chwile temu, podczas rozmowy ze starą koleżanką przeszło na temat ZA. Zainspirowana tym co powiedziałam i serialem, który właśnie oglądam wpadam w pewnego rodzaju zastanowienie.


Autyści i geniusze przedmiotów ścisłych (NT) to z charakteru bardzo podobne osoby.




Zacznijmy od tego, że autyści to bardzo często geniusze. Wysokie IQ, upór w dążeniu do celu, skupienie na pracy i wiele innych aspektów powodują, że osoby mające ZA bardzo często są geniuszami, głównie przedmiotów ścisłych.

Jednak nie każdy geniusz ma autyzm. Lecz pod niektórymi aspektami nadal bardzo przypomina autystę. Czemu? To bardzo proste.



Jak wiadomo ludzki mózg podzielony jest na prawą i lewą półkulę. Któraś z nich jest zawsze bardziej rozwinięta. Nasza lewa półkula odpowiada za liczby, nauki ścisłe, analizę, planowanie, intelekt czy logikę. Natomiast prawa półkula mózgu odpowiada na nauki humanistyczne, kreatywność, intuicję, spontaniczność, obrazy, metaforyzowanie czy emocjonalność.

W przypadku gdy mamy bardziej rozwiniętą lewą półkulę mózgu, możemy nazywać się ścisłowcami. Osoby z bardziej rozwiniętą prawa półkulą to najczęściej emocjonalni humaniści.



Geniusze przedmiotów ścisłych (bo tu głównie o nich mowa) mają bardzo rozwiniętą lewą półkule mózgu. Natomiast ich prawa półkula mózgu jest rozwinięta znacznie mniej. Co to oznacza? Że takie osoby mają bardzo często problemy społeczne, z czego znany jest również autyzm.

Osoby ze słabo rozwiniętą półkulą mózgu nie działają pod wpływem emocji jak ci z bardziej rozwinięta prawą półkulą. Są stonowani, nie wyrażają swoich emocji, nie rozmyślają nad życiem przez co mogą lepiej skupić się na konkretach. Jednak w relacjach społecznych bardzo często im to bardzo przeszkadza. Nie potrafią wczuć się w relację z drugim człowiekiem, możliwe, że bardzo często kontakty z innymi ludźmi są dla nich zupełnie nie potrzebne gdyż opierają się one głównie na emocjach. Dlatego geniusz eto bardzo często osoby samotne.

Wypowiedź geniusza przedmiotów ścisłych z k-dramy White Christmas

["Mam problem z lewą półkulą mózgu. Nerwy, które odpowiadają za przesyłanie emocji są znacznie słabsze niż reszta. Nie łatwo przychodzi mi odczuwanie emocji" 



To wszystko można by również przypisać autystom. Nie wyrażają swoich emocji i bardzo często odczuwają je inaczej niż inni. Tak jest w moim przypadku. Nie potrafię otwarcie wyrażać swoich emocji (chyba, że chodzi tu o grę aktorską, jednak wtedy wyrażam emocje postaci, a nie swoje). Fakt, że kiepsko u mnie z utrzymywaniem przyjaźni przez brak emocjonalności i nadmiernego uczucia czynią ze mnie osobę samotną. Mimo, że moja prawa półkula mózgu jest rozwinięta znacznie bardziej niż lewa.



Osoby z bardziej rozwiniętą prawą półkulą mózgu to bardzo często osoby spontaniczne. Działające pod wpływem emocji.
Geniusze nauk ścisłych z natury zastanawiają się zanim cos zrobią. Analizują czy to będzie dobre i logiczne rozwiązanie.


Autyści również bardzo często długo zastanawiają się nad dokonaniem wyboru. W moim przypadku bardzo trudnym, niemalże nie do przebrnięcia wyborem jest to czy chcę jechać na spacer do lasu czy nad jezioro. A przecież to wydaje się tak błahe. Jednak w mojej analizie nie udaje mi się znaleźć lepszego czy gorszego rozwiązania przez co nie potrafię zdecydować.



Zespół Aspergera i geniusz. Zaburzenie vs neurotypowość


Oba przypadki to najczęściej (bo przecież zawsze zdarzają się wyjątki potwierdzające regułę) opanowani samotnicy nie okazujący uczuć i emocji. Skupieni na danej czynności bardziej niż inni zdobywają ogromne sukcesy.




Więc czy autystyści, nie ważne czy humaniści czy ścisłowcy, mają wrodzony charakter geniusza? To intrygujące jednak do mojej głowy wpada coraz więcej potwierdzających to faktów. Że ja, artystyczna dusza humanisty, w relacjach społecznych mogę być bardzo podobna do geniusza matematycznego, dla którego nie istnieje coś takiego jak sztuka. Niesamowite.

Ludzie są tak trudni do pojęcia. A co dopiero osoby ze Spektrum!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz